مراسم افتتاحیه جشنواره به روایت ایکنا؛ از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

   |  شنبه 14 بهمن 1396
مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد، امشب، ۱۳ بهمن‌ماه، در سالن سینمایی اطلس در حالی برگزار شد که حواشی متعددی را در پی داشت، از بی نظمی و عدم هماهنگی‌ها تا محدودیت جا برای خبرنگاران و ضبط فیلم «به وقت شام» ابراهیم حاتمی‌کیا با موبایل توسط عده‌ای. سعید سرابی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی ضمن تبریک دهه فجر و گرامیداشت یاد و خاطره امام خمینی(ره) و...
... شهیدان دفاع مقدس و مدافعان حرم و همچنین گرامیداشت یاد حضرت زهرا(س)، بیان کرد: برکات انقلاب اسلامی از نام این بزرگ و ائمه معصوم(ع) حاصل شده است.

سرابی با اشاره به برگزاری پانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر در مشهد، این رویداد را از رویش‌های انقلاب برشمرد و اظهار کرد: خدا را شاکرم با همت مسئولان و بخش خصوصی، آیین افتتاحیه این دوره از جشنواره با افتتاح پردیس سینمایی اطلس همراه شده است.

وی همچنین ضمن خیرمقدم به مسئولان و هنرمندان حاضر در جشنواره، از استاندار خراسان رضوی نیز تقدیر و تشکر کرد و افزود: ایشان همیشه از فرهنگ و هنر استان دفاع کرده و ما همیشه همراهی ایشان را داشته‌ایم؛ استاندار از مجموعه ما و همکارانمان بیشتر پیگیر برگزاری جشنواره فجر و رویدادهای هنری هستند؛ اینکه امسال جدول کاملی از فیلم‌ها اکران می‌شود و مجموعه سینمایی اطلس در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد، حاصل پیگیری‌های این مسئول و جلسات اتاق گفتگوی اصحاب رسانه و دولت است که با توجهات استاندار برگزار شده است.

سرابی با اشاره به اکران تمامی فیلم‌های حاضر در بخش سودای سیمرغ در جشنواره فجر مشهد، ادامه داد: اکران شش فیلم انیمیشن در سانس‌های صبح برای دانش‌آموزان که با همکاری آموزش و پرورش استان انجام می‌شود نیز از ابتکارات این دوره از جشنواره است؛ علاوه بر اینکه طی روزهای برگزاری جشنواره، شش فیلم بلند و ۱۹ فیلم کوتاه اثر هنرمندان خراسانی نیز در سالن سینمایی شهید اصغرزاده اکران خواهد شد.

از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی در بخش دیگری از سخنانش با اشاره به گشایش پردیس سینمایی اطلس عنوان کرد: این مجموعه که با همت بخش خصوصی و هیئت مدیره اطلس به بهرداری می‌رسد، دارای۱۱ سالن سینمایی و ۱۱۳۰ صندلی است؛ گرچه دو سینمای مشهد همواره جزو پرفروش‌ترین‌ها در کشور بوده است، اما با افتتاح پردیس اطلس این تعداد به ۲۷ سالن رسید و تا پایان سال ۳۱ سالن سینما در مشهد خواهیم داشت.

وی افتتاح پردیس سینمایی اطلس را از جلوه‌های عمل به اقتصاد مقاومتی و لبیک به فرمایشات رهبر معظم انقلاب بر شمرد و بیان کرد: آماده‌ بهره‌برداری شدن این پردیس تا دهه فجر از ابتکارات شهردار مشهد است و ایشان تا پایان کار از روند ساخت بازدید داشتند؛ حضور شهردار در مشهد به عنوان فردی که در حوزه اقتصاد، فرهنگ و هنر سابقه درخشانی دارند، برای اهالی فرهنگ و هنر مغتنم است.

وی در همین راستا اضافه کرد: حضور شهردار و شورای شهر و همت بلند سرمایه‌گذاران، زمینه مناسبی را برای توسعه زیرساخت‌های فرهنگ و هنری مشهد در سال‌های آینده فراهم می‌کند. 

سرابی در پایان سخنانش ابراز کرد: در روند برگزاری جشنواره حتما کوتاهی‌هایی پیش خواهد آمد، هرچند ما تلاش می‌کنیم کمتر اتفاق بیفتد اما پیشاپیش بر ما خواهید بخشید؛ امیدواریم بتوانیم زیرساخت‌های هنری‌مان را توسعه دهیم و بیش از پیش بتوانیم چنین برنامه‌هایی برگزار کنیم.

در ادامه مراسم، پس از پخش ویدیویی با موضوع انقلابی اسلامی و معرفی مجموعه اطلس، از امیر غلامی، مدیر عامل این مجموعه تقدیر شد.

قاسم تقی‌زاده خامسی، شهردار مشهد، در ادامه اظهار کرد: برای اولین بار است که همه فیلم‌ها در مشهد اکران و ۱۲ سالن به همت بخش خصوصی افتتاح می‌شود، مجموعه‌ای که ساخت آن در زمان مقرر شده به پایان رسید.

تقی‌زاده خامسی با اشاره به برگزاری پانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد بیان کرد: برگزاری این دوره همت بالایی می‌طلبید و ما اکنون در ابتدای راه هستیم؛ دلیلش هم آن است که ما از هفت میلیارد بلیت سینمایی که در دنیا به فروش می‌رسد، سهم ناچیزی داریم؛ دلیل دیگرش آن است که کشورهایی با جمعیتی شبیه ما، ۱۰ برابر سالن سینما دارند و اگر ما ۳۵۰ سالن داریم، باید ۳۵۰۰ سالن داشته باشیم، از طرف دیگر فروش قاچاقی فیلم‌های کشور، از فروش قانونی‌اش بیشتر است.

وی همچنین اضافه کرد: ما هنوز تکلیفمان را با فیلم، موسیقی و تئاتر معلوم نکرده‌ایم و کسری‌های زیادی در این زمینه وجود دارد، این تقصیرها از جانب هنرمندان نیست بلکه از جانب ما مسئولان است؛ من به سهم خودم عذرخواهی می‌کنم.

شهردار مشهد با اشاره به عدم تخصیص اعتبارهای صندوق توسعه ملی به حوزه سینما، ادامه داد: اما باز هم امیدواریم، چون اگر سالانه ۱۰۰ فیلم تولید می‌کنیم، هر کدام برنده جایزه ملی و بین‌المللی می‌شوند.

اعلام آمادگی شهردار مشهد برای حمایت از سرمایه‌گذاران

وی ضمن تشکر از دست‌اندرکاران در خصوص تأسیس پردیس سینمایی اطلس اعلام کرد: ما از سرمایه‌گذاران در سراسر کشور برای سرمایه‌گذاری در مشهد استقبال می‌کنیم.

در ادامه، علی‌اصغر کاراندیش، معاون توسعه مدیریت و منابع وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ضمن ابراز خرسندی از حضور در بین دوستداران هنر مشهد و ابلاغ سلام وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، اظهار کرد: وزیر فرهنگ و ارشاد، با اینکه مشتاق حضور در این مراسم بودند اما به دلیل مشغله‌های دیگر، این امکان فراهم نشد.

توسعه پایدار منوط به توسعه فرهنگ و هنر جامعه است

معاون وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با بیان اینکه توسعه پایدار و همه جانبه اقتصادی، سیاسی و ... منوط به توسعه پایدار در حوزه فرهنگ و هنر است، تصریح کرد: اگر همه به این باور برسیم مشکلات جامعه ما به سرعت حل خواهد شد، همان‌طور که جوامع رشد یافته نیز ابتدا به حوزه فرهنگ و هنر توجه کردند و این بخش را ارتقا دادند.

وی با ضمن تقدیر از توجه مسئولان خراسان رضوی و مشهد نسبت به ارتقای فرهنگ و هنر، به تشکیل گروهی برای مشارکت بخش خصوصی در حوزه فرهنگ و هنر اشاره کرد و افزود: شهردار مشهد در سال ۹۴ ، با اینکه مسئولیتی نداشتند با جنتی، وزیر اسبق فرهنگ و ارشاد اسلامی تماس گرفتند؛ برگزاری جلسات متعدد در راستای پیشنهاد ایشان، به تأسیس گروهی مالی برای توسعه هنر با سرمایه بخش خصوصی و بانک‌ها منجر شد؛ این گروه در راستای پاسخ به نیازهای فرهنگ و هنر تشکیل شد و مسئولان دولتی در اداره این گروه نقشی ندارند. 

کاراندیش با ابراز این مطلب که ما با اقداماتی که انجام دادیم سعی داشتیم سینما به عنوان یک صنعت در کشور شناخته شود تا بتواند از اعتبارات صندوق توسعه ملی استفاده کند، اضافه کرد: با اقدامات انجام‌ شده برخی چاپخانه‌های کشور به عنوان صنعت شناخته شدند و می‌توانند از اعتبارهای صندوق توسعه ملی بهره‌مند شوند؛ در تلاش هستیم تا برای سینما هم چنین شرایطی به وجود بیاید.

در پایان مراسم، محتشمی، همسر شهید محبی، سرمهندس کشتی سانچی روی سن رفت؛ وی از سختی‎‌های از دست‌دادن همسرش گفت و ابراز کرد: این فاجعه نه تنها برای ایران بلکه برای دنیا غمبار بود و اگر ۳۱ خانواده یک داغ دیده‌اند، من ۳۲ داغ دارم؛ کشتی سانچی مانند خانه من بود و من اکنون برای سانچی هم دلتنگ هستم.

همسر شهید فاجعه کشتی سانچی با اشاره به روح بزرگ همسرش و دوران زندگی مشترکشان، ادامه داد: صحبت از او برایم راحت نیست؛ آن افراد آدم‌های بزرگ و سرمایه این مملکت بودند و در اوج تحریم‌ها و محدودیت‌ها نه تنها برای زندگی خود بلکه برای چرخ زندگی یک ملت تلاش کردند.

محتشمی در همین راستا ادامه داد: وقتی همسرم به سفر می‌رفت او را به خدا می‌سپردم اما الان می‌گویم به دامان دریا می‌سپارمش؛ وقتی می‌رفت سفر ، آرزو می‌کردم سالم بازگردد اما اکنون فقط منتظر پیکرش یا نشانه‌ای هستم که آرامم کند؛ خیلی سخت است که ندانی چه اتفاقی برای همسرت افتاده است و سخت است که از او بی‌خبر باشی و او بین آب و آتش برای زنده‌ ماندن تلاش کند.

این همسر شهید فاجعه کشتی سانچی با ابراز اینکه صحنه غرق شدن همسرش هیچ‌وقت از خاطرش پاک نمی‌شود، ادامه داد: من با هزار امید و آرزو از کشتی پیاده شدم اما همه آرزوهایم با کشتی غرق شد.

از توافق برای ساخت یک فیلم تا عدم رعایت قوانین کپی‌رایت

محتشمی با اشاره به عکسی که از همسرش داشت، از ابراهیم حاتمی‌کیا، کارگردان برجسته سینما درخواست کرد روی جایگاه حاضر شود؛ سپس خطاب به وی ابراز کرد: این عکس ارزشمندترین دارایی من و تنها چیزی است که از همسرم دارم؛ این را به ابراهیم حاتمی‌کیا تقدیم می‌کنم؛ آقای حاتمی‌کیا شما آثار جاوادنه‌ای  برای دفاع مقدس ساخته‌اید؛ درگذشتگان سانچی هم چیزی کم از شهیدان ندارند چراکه در راه دفاع از مملکت و برای اقتصاد مملکت جنگیدند؛ این عکس را به شما تقدیم می‌کنم و عاجزانه درخواست می‌کنم فیلمی بسازید تا نامشان بیش از پیش جاودانه شود.

در پایان از این همسر شهید فاجعه سانچی با اهدای اطلس مسلمانی و تابلو درب کعبه تجلیل شد؛ ابراهیم حاتمی‌کیا درخواست همسر شهید را پذیرفت و امیر غلامی، مدیرعامل مجموعه اطلس نیز برای تهیه‌کنندگی و پشتیبانی مالی اعلام آمادگی کرد. 

بی‌قانونی رسمی در مراسم اکران

در ادامه مراسم، اکران «به وقت شام»، اثر ابراهیم حاتمی‌کیا، پایان‌‌بخش مراسم بود؛ پیش از نمایش فیلم، ابراهیم حاتمی‌کیا تذکر داد این فیلم برای افراد زیر ۱۳ سال مناسب نیست. فیلم روی پرده رفت اما صدایی به گوش ‌رسید؛ ابراهیم حاتمی‌کیا به دلیل اینکه افرادی در حال ضبط فیلم بودند، چند بار تذکر داد تا نمایش فیلم قطع شود و بعد از اینکه هنوز نمایش فیلم ادامه داشت، روی سن رفت و با صدای بلندتر خواست اکران فیلم قطع شود و گفت: اکران فیلم به این شکل همه سرمایه‌ها را به باد می‌دهد؛ پس از آن بود که برخی افرادی که دوربین به دست داشتند از مراسم بیرون رفتند.

اجرای نمایش، پخش موسیقی سنتی خراسانی و کلیپی به یادبود شهیدان فاجعه سانچی نیز از دیگر آیتم‌های مراسم افتتاحیه پانزدهمین جشنواره فیلم فجر بود.

یادآور می‌شود؛ بی‌نظمی و عدم‌هماهنگی‌ها در برگزاری مراسم افتتاحیه، محدودیت مکانی محل برگزاری و ... از ایرادات وارد به این مراسم بود که امیدوارم طی برگزاری جشنواره در روزهای آتی، برطرف شود.

 خبرگزاری بین‌المللی قرآن(ایکنا) از خراسان رضوی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2


اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات