عدم «هویت سازی» مشکل 15 ساله جشنواره فجر مشهد به قلم سردبیر مجله هنر و منتقد سینما

   |  دوشنبه 16 بهمن 1396
align=bottom
در برگزاری جشنواره فیلم فجر مشهد که حدود 15 سال از نخستین اجرای آن می‌گذرد مشکلات بسیاری وجود دارد که عدم «هویت سازی» یکی از آنان است. به گزارش صبح توس؛ این روزها برگزاری جشنواره فجر چنانچه خبر اول رسانه ها نباشد یکی از مهم ترین اخبار آنهاست.در برگزاری این جشنواره نقاط قوت و ضعف فراوانی وجود دارد که در یادداشتی اختصاصی از علی جعفری، سردبیر مجله هنرو منتقد سینما به بررسی آن می پردازیم...

این منتقد سینمای ایران می نویسد:

چهارده دوره از برگزاری جشنواره فیلم فجر در مشهد می گذرد و این روزها که پانزدهمین دوره آن در حال برگزاری است، نشان می دهد که متاسفانه، باز هم اشکالاتی در روند برگزاری آن باقی است که می توانست به مدد تجربه های سالیان گذشته، کمتر شده باشد.

جشنواره های فیلم، به خاطر قدرت تاثیرگذاری و وسعت فراگیری مخاطبان خود، ویترین حرکت های فرهنگی جامعه اند و پیش از همه، نیازمند برنامه ریزی و دقت در اجرا هستند، چون با مخاطبانی سر و کار دارند که بسیاری از آنها، هم با کارکرد این رسانه آشنایند و هم برای آن ارزش قائلند.

آنچه در این سال ها به اسم "جشنواره فیلم فجر مشهد" برگزار شده، بر اساس تجربه پیشین، در دو بخش بایستی تاکنون به نتایجی می رسیده که متاسفانه این اتفاق نیفتاده است.

 نخست آنکه در گذر این سال ها، (اگر بخواهیم این جشنواره را بدون ارتباط با جشنواره فیلم فجر تهران بررسی کنیم) باید به نوعی «هویت سازی» می رسیده و برای خود، تعریفی بومی و جداگانه از جشنواره فیلم فجر تهران می یافته، در غیر این صورت، توجیهی برای آنکه چرا این اتفاق سینمایی، در مشهد، آنچنان برگزار می شود که انگار خود "جشنواره ای مستقل" است، نخواهد داشت.

دیگر آنکه با گذشت چهارده دوره از برگزاری این رویداد سینمایی در مشهد، هنوز روند برنامه ریزی برای اکران همین تعداد فیلم های انتخابی جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد هم، با مشکلات عدیده ای روبروست که مانع ارتباط درست و سالم مخاطب با سینما و این رویداد سینمایی می شود؛ تعیین تعداد معدودی از فیلم های بخش مسابقه سینمای ایران برای نمایش در جشنواره مشهد، تغییر مداوم لیست این فیلم ها، عدم اکران فیلم های مهم و مطرح جشنواره تهران در مشهد، عدم برنامه ریزی دقیق برای اکران همین تعداد فیلم و چندین اشکال دیگر در روند برگزاری این جشنواره، موانعی است که مخاطب سینما طی این سال ها با آن رودررو بوده و هنوز هم این مشکلات متاسفانه در برگزاری این رویداد سینمایی در مشهد به چشم می آید و ضرورت دارد تا مسئولان سینمایی استان، یک بار برای همیشه، تمهیدی برای رفع این اشکالات بیندیشند و این مشکلات هر ساله را از پیش رو بردارند.

من به واسطه کارم، تقریبا از سال ۶۹ با این جشنواره در تهران به صورت مستقیم ارتباط داشته ام و از ابتدای برگزاری آن در مشهد هم، در جریان نحوه برگزاری آن بوده و همکاری هایی با آن داشته و نقدهایی که تاکنون به نحوه برگزاری آن داشته ام، بیشتر از همه، از سر رفع اشکالاتی بوده است که در این رویداد سینمایی می دیده ام و تلاش کردم که به سهم خود، این اشکالات، تا آنجا که امکان دارد، رفع شود.

 این اتفاق سینمایی، تبعا برای من در قدم اول به عنوان یک شهروند، یک رویداد فرهنگی-هنری است و باعث ارتقاء سطح دانش و بینش هنری در کلان شهری چون مشهد است و هر قدر که با اشکال کمتری برگزار شود، مایه افتخار و غرور من به عنوان یک شهروند خواهد بود.

 خوشبختانه، مسیر طی شده در این سال ها، مسیر خوب و امیدوار کننده ای بوده؛ اما همچنان بسیاری از مشکلات باقی مانده که من در مقام یک نویسنده یا منتقد سینما، فقط می توانم درباره آنها حرف بزنم؛ اما رفع این اشکالات و معایب در حوزه اختیار من نیست و مسئولان سینمایی استان، بایستی زحمت رفع این اشکالات را بکشند تا انشالله شاهد یک رویداد فرهنگی بی نقص در این شهر هنرپرور باشیم.

 من و بقیه دوستان نویسنده و منتقد سینما، هیچ چیز جز برگزاری بی نقص یک رویداد سینمایی را آرزو نمی کنیم و امیدواریم که بتوانیم در کنار مسئولان برگزار کننده، قدمی در راه حل مشکلات سینمایی این استان برداریم.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2


اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات