خراسان نوشت: جشنواره فیلم فجر مشهد؛تیغ کُند استان صدقه سری تهران

   |  چهارشنبه 3 بهمن 1397
align=bottom
نویسنده : سعید برند، هر سال همین آش و همین کاسه است، گویی آقایان در تهران نشسته اند و از سر صدقه سری تصمیماتی برای مردم مشهد می گیرند. تصمیم هایی بی برنامه، دقیقه نودی و البته ظاهرا با منت و اکراه فراوان. جشنواره فیلم فجر مشهد را می گویم، جشنواره ای که قرار است  9 روز دیگر برای شانزدهمین سال در مشهد کلید بخورد، اما هنوز دقیقا معلوم نیست، چطور و چگونه؟!! ...
جمعیت قابل توجه سینما دوستان مشهدی ، هرسال شاهد سنگ اندازی ها و ناز و کرشمه های بی دلیل مسئولان سازمان سینمایی، دبیرخانه جشنواره فیلم فجر و انجمن تهیه کنندگان هستند.
ما اهالی رسانه نیز، تقریبا به این داستان عادت کرده ایم، معمولا هر سال ابتدا خبری اعلام می شود که امسال تمام فیلم های جشنواره در مشهد نیز اکران می شود، حتی اعلام می کنند که امسال سینماهای بیشتری به این منظور اختصاص پیدا خواهد کرد، اما چند روز بعد خبری می آید که نه ! خبری از جشنواره پروپیمان نیست! در این مرحله پیگیری رسانه ها برای احقاق حق مردم مشهد شروع می شود و سپس از صدقه سری آقایان خبر می رسد که شاید 14 فیلم در دو سینما اکران شود! بهمن از راه رسیده، 9 روز دیگر به شروع جشنواره مانده است، مردم تهران بلیت فیلم های مورد علاقه خود را پیش خرید هم کرده اند، اما هنوز سینما دوستان مشهدی نمی دانند که چه فیلم هایی در شهرشان اکران خواهد شد، حالا کدام سینما و کدام سئانس و کدام بلیت پیشکش! البته  خبرها از موافقت وزارت ارشاد با اکران ۲۲ فیلم در سه سینمای مشهد حکایت دارد، اما هنوز خیال هیچ کس از تحقق این وعده ها  راحت نیست.
واقعا پس از 16 سال دیگر وقت آن رسیده است که سازمان سینمایی کشور، یک بار برای همیشه به سکانس ناعدالتی سینمایی خود در حق مشهد پایان دهد و به این باور برسد که نسخه پیچی یکسان برای همه شهرستان ها به هیچ وجه عادلانه نیست. شاید تجربه جشنواره پانزدهم، بهترین شاهد مثال برای ادعای حق مشهدی ها باشد، سال گذشته اکران 22 فیلم جشنواره در مشهد طی 9 روز، 50 هزار نفر را به چهار سینمای این شهر کشاند، استقبال تماشاگران به حدی بود که با باز شدن فروش اینترنتی هر سئانس، در کمتر از 30 تا 40 دقیقه تمام بلیت‌های برخی سئانس‌ها به فروش می‌رسید. پوشش منحصر به فرد رسانه ای و نشاط  سالمی که در شهر ایجاد شده بود، عامل مهم دیگری است که قابل مقایسه با دیگر مراکز استان های کشور نیست. حتی اگر انجمن تهیه کنندگان بیم آن را دارد که اتفاقی برای فیلم‌های جشنواره بیفتد، باز هم کارنامه امانت داری 15 ساله مردم مشهد و نظارت مسئولان برگزار کننده، این نگرانی را بی مورد خواهد کرد.
صحبت از مسئولان استان شد، بد نیست این نکته را نیز یادآور شویم که تیغ برنده در این ماجرا ،ضرورت لابی مسئولان استانی به ویژه مسئولان ارشاد است، اگر قرار باشد دست روی دست بگذاریم و هر آن چه را سازمان سینمایی دیکته کرد پیاده سازی کنیم و تلاشی برای سهم خواهی به حق سینمادوستان شهرمان نکنیم که دیگر کلاه مان پس معرکه است.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات