نشست خبری 4/ خراسان نوشت: نشست نمایشی جشنواره فجـر، جزئیات جشنواره فیلم فجر مشهد در نشست خبری هم روشن نشد! دوباره همان آش و همان کاسه ...

   |  پنجشنبه 4 بهمن 1397
align=bottom
ترسول – صبح دیروز نشست خبری شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در حالی در پردیس سینمایی هویزه برگزار شد که  انتظار می رفت جدول اکران فیلم های جشنواره به عنوان مهم ترین مطالبه مخاطبان، رسانه ای شود اما این نشست با چند خبر جزئی و گاه تکراری خاتمه یافت و تعیین تکلیف جشنواره به روزهای آینده موکول شد. به گزارش خراسان رضوی، اعلام مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان....
 مبنی بر اضافه شدن پردیس سینمایی «گلشن» به سه پردیس هویزه، اطلس و سیمرغ در کنار خبر اینترنتی بودن فروش بلیت ها روی سایت سینما تیکت از روز یک شنبه، تنها خبرهای به نسبت مهم این نشست بود اما مبهم بودن جدول اکران، محدودیت 3 اکران فیلم با وجود 4 سینما و همچنین قطعی بودن یا نبودن اکران 22 فیلم جشنواره ، موضوعات مبهم مهمی بود که باقی ماند و پاسخ سوالات درباره آن در این نشست خبری یافت نشد !

افتتاحیه؛ 10 بهمن در مکان نامشخص !
این نشست خبری با صحبت های «محمدرضا محمدی» دبیر شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر مشهد آغاز شد. محمدی با اشاره به پیگیری های انجام شده طی روزهای اخیر برای برگزاری جشنواره گفت: حدود یک هفته تا 10 روز قبل که مدیرکل ارشاد استان، ابلاغ دبیری جشنواره را برای من صادر کردند، روال رسمی جشنواره در مشهد آغاز شد. معاون هنری و سینمایی استان افزود: مشکلاتی برای تعداد سینماها سر راه ما بوده که با رایزنی با تهران و همکاری دکتر مروارید، خبرهای خوشی داریم و امیدواریم جشنواره امسال با سال های قبل متفاوت باشد.   در ادامه نشست، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، توضیحاتی را درباره این جشنواره ارائه کرد و سپس به سوالات خبرنگاران پاسخ داد. «جعفر مروارید» گفت: تاریخ برگزاری جشنواره فیلم فجر مشهد از ۱۲تا ۱۸ بهمن ماه است و 10بهمن ماه مراسم افتتاحیه برگزار می شود. وی اضافه کرد: در مراسم افتتاحیه یک مقام تهرانی حضور دارد و از سینماگران تجلیل می شود و پخش یک فیلم برگزیده را در این مراسم خواهیم داشت اما فعلا مکان برگزاری افتتاحیه قطعی نشده است. مروارید درباره احتمال برگزاری اختتامیه برای این دوره از جشنواره نیز گفت: در این زمینه تابع نظر سینما داران و اصحاب سینما هستیم و آمادگی داریم که اگر سینمایی تمایل به برگزاری اختتامیه داشت، در برگزاری آن کمک کنیم.

فروش اینترنتی، شاید از یک شنبه
مروارید همچنین در پاسخ به سوال خبرنگار «خراسان رضوی» درباره دلایل نامشخص بودن جدول فیلم ها گفت: از سوی تهران سه مجموعه فیلم در حال آماده سازی است و هنوز اسامی قطعی را  به ما اعلام نکرده اند، پیش بینی ما این است که تا آخر هفته، فهرست به ما اعلام شود و ما شنبه آن را رسانه ای کنیم تا یک شنبه مردم، بلیت تهیه کنند. وی با اشاره به این که قیمت بلیت های جشنواره همانند پارسال، 15 هزار تومان است، تصریح کرد: امسال فروش بلیت های جشنواره به صورت اینترنتی و فروش مجزا برای هر فیلم خواهد بود و علاقه مندان به تماشای فیلم های جشنواره می توانند از طریق سایت سینماتیکت اقدام کنند.

در تهران هم بازار سیاه وجود دارد
وی در خصوص تعداد بلیتی که هر شخص می تواند خریداری کند، گفت: این موضوع به سیاست های سینما تیکت و سیاست های اینترنتی آن برمی گردد و ما در این زمینه تابع سیاست های فروش اینترنتی سینماها هستیم و این در حوزه اختیار با خود سینماهاست. وی در پاسخ به این نکته که با این شرایط احتمال ایجاد بازار سیاه وجود دارد، گفت: در تهران هم الان بازار  سیاه  رخ داده، بالاخره اتفاقاتی به دلیل فضاهای قیمت های بلیت، قاعدتا رخ می دهد اما سعی ما این است که توزیع و همکاری سینماها را داشته باشیم  تا کارآمد باشد و کسی که بلیت تهیه کرده، واقعا بیاید و فیلم ها را ببیند و برای کارهای دیگر بلیت نخرد.
فیلم های جشنواره با کمک شهرداری تکمیل می شود
وی درباره پیگیری ها برای اکران همه فیلم  نیز گفت: 14 فیلم جشنواره را دبیرخانه جشنواره به ما خواهد داد و برای بقیه فیلم ها تا 22 فیلم، در حال رایزنی هستیم تا با کمک شهرداری که در برگزاری جشنواره به ما کمک خواهد کرد، امکان اکران همه فیلم های جشنواره را در مشهد فراهم کنیم و شاهد حضور حداکثری شهروندان باشیم. وی افزود: شرایط را برای کامل شدن فیلم های جشنواره مشهد تسهیل می کنیم و شهرداری  با توجه به نگاه های کارشناسی خود خرید را انجام می دهد و خوشبختانه شهردار جوان و باانگیزه مشهد، نگاه مثبتی در این زمینه دارند. مروارید درباره ساعت های اکران ها نیز گفت: ساعت اکران از بعد از ظهر تا شب خواهد بود، هر فیلم جشنواره هم 3  اکران دارد و ما سعی می کنیم توزیع متناسب و معقولی برای این اکران ها داشته باشیم.
قطعی شدن 4 پردیس با نگاه عدالت توزیعی
مدیر کل ارشاد همچنین به رایزنی های صورت گرفته با تهران در خصوص جایگاه پیش گامی، تاثیرگذاری و برجسته بودن مشهد در عرصه سینما اشاره کرد و گفت: خوشبختانه توانستیم این موقعیت ویژه را برای دوستان تبیین کنیم و امسال جشنواره فیلم فجر را در چهار پردیس سینمایی هویزه، اطلس، سیمرغ و گلشن برگزار خواهیم کرد. وی افزود: اکران در چهار پردیس سینمایی، امتیاز خاص مشهد است و در استان های دیگر، فقط دو سالن سینمایی در نظر گرفته شده است. مروارید با تاکید بر این که در انتخاب پردیس های میزبان جشنواره فجر، نگاه عدالت توزیعی وجود داشته، گفت: این نگاه  برای دسترسی مناسب مردم در تمام نقاط مشهد به این موقعیت بوده است. وی همچنین درباره این که چرا دیگر سینماها از جمله ویلاژتوریست و آفریقا برای اکران فیلم های جشنواره انتخاب نشده اند، گفت: ما تمام شاخص های تاریخچه، تعداد سالن ها، گنجایش و موقعیت جغرافیایی سینماها را با خود سینماداران بررسی کردیم و به این انتخاب ها رسیدیم.

در مشهد کاخ جشنواره نداریم
وی درباره تفاوت های جشنواره شانزدهم با سال گذشته گفت: به مناسبت چهلمین سالگرد انقلاب اسلامی، کارگاه هایی که تاثیر انقلاب بر سینما را تبیین می کنند و فیلم هایی که به مفاهیم اجتماعی و فرهنگی انقلاب اسلامی می پردازند، اکران می شود. همچنین سعی داریم که جشنواره فیلم فجر، همراه با نگاه سینمایی به رویدادهای اجتماعی و فرهنگی باشد و نگاه زیبایی شناسانه سینما در چهلمین سالگرد انقلاب با یک نگاه نقادانه و آکادمیک به جریان سینما در ایران همراه باشد. مدیرکل ارشاد خراسان رضوی در پاسخ به این که مرکزیت و کاخ جشنواره امسال در کدام پردیس سینمایی است؟ گفت: امسال کاخ جشنواره نداریم، در چهلمین سالگرد انقلاب، ما از کلمه کاخ استفاده نمی کنیم اما افتتاحیه خواهیم داشت برای ما حضور مهم است، کاخ مهم نیست.
حمایت ارشاد از فیلم های هویتی، زیارت و مشهد
مروارید اعلام کرد: امسال سعی داریم از فیلم هایی که به طور خاص به مسئله هویت، مشهد و زیارت می پردازند، حمایت کنیم. همچنین پخش 40 فیلم را در چهلمین سال انقلاب در پردیس سینمایی اطلس، پیش از آغاز جشنواره فیلم فجر داریم. امسال اکران ویژه ای هم برای تکریم خانواده شهدا خواهیم داشت. برگزاری  جشنواره «سیمرغ پروانه ها» برای کودکان و نوجوانان به صورت رایگان، در سینما «اصغرزاده»نیز از دیگر برنامه های امسال است.
فعلا منتظر بمانید
نشست خبری جشنواره فیلم فجر مشهد روز گذشته با همین خبرهای اندک و ابهامات فراوان پایان یافت. این یعنی علاقه مندان به سینما در این کلان شهر بار دیگر باید منتظر تصمیمات دقیقه 90 تهران باشند تا ببینند تکلیف شان چه خواهد بود. اتفاقی که بارها و بارها در دوره های گذشته این جشنواره رخ داده و بعد از 15 سال، مجدد تکرار می شود. دوباره همان آش و همان کاسه ...
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic