از نگاه رسانه ها: خراسان نوشت: احتمال افزایش فیلم های شانزدهمین «جشنواره فجر تهران» در مشهد

   |  سه شنبه 9 بهمن 1397
align=bottom
فیلم فجر مشهد در انتظار رکوردشکنی، عبدالهی – فهرست 22 فیلم شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد روز گذشته اعلام شد تا تب و تاب جشنواره در استان بالا بگیرد و شمارش معکوس برای رقم خوردن جشنواره ای متفاوت آغاز شود. متفاوت از آن جهت که به گفته دبیر جشنواره، این 22 فیلم فقط و فقط به همت وزارت ارشاد به مشهد داده شده و با توجه به اعلام آمادگی شهرداری مشهد و ...
... سینماداران برای مشارکت در خرید فیلم ها، طبیعتا فرصت برای افزایش تعداد این فیلم ها وجود دارد و شاید سینمادوستان بیش از 22 فیلم برای تماشا داشته باشند. از سوی دیگر شهرداری مشهد از چند روز قبل برای این مشارکت اعلام آمادگی کرده و مبلغ 200 میلیون تومان را برای این کار کنار گذاشته است، هرچند که این مبلغ هنوز به دست دبیرخانه جشنواره فجر نرسیده است اما تزریق آن قطعی است و می توان امید داشت فیلم های این دوره از جشنواره بیشتر از دوره های قبل باشد. سینماداران هم برای تکمیل جدول اکران سینماهای خود اعلام آمادگی کرده اند، این یعنی آن ها هم می دانند ناقص بودن جدول اکران باعث کاهش مخاطبان دایمی در طول جشنواره خواهد شد و با داشتن جدول کامل است که می توانند مخاطب ثابت و حرفه‌ای برای خود داشته باشند.

فرصت برای شهرداری و سینماداران مهیاست
در این باره «محمدرضا محمدی» دبیر جشنواره فجر مشهد با اشاره به نتایج جلسه روز گذشته «جعفر مروارید» مدیر کل ارشاد استان با «حسین انتظامی» رئیس سازمان سینمایی کشور، گفت: با این که اعلام شده بود اداره کل ارشاد فقط 11 فیلم را در مشهد اکران می کند اما خوشبختانه با رایزنی و هماهنگی صورت گرفته با سازمان سینمایی 22 فیلم برای اکران در مشهد تعیین شد. وی ادامه داد: با توجه به این که دکتر مروارید در برگزاری رخدادهای فرهنگی هنری نگاه انحصارطلبانه ندارند و قائل به مشارکت همه دستگاه ها برای برگزاری باشکوه و فاخر این رویدادها هستند، از همکاری همه سازمان ها و نهادها در برگزاری این رخداد استقبال می کنیم.  در این  زمینه  اگر شهرداری مشهد و سینماداران مشارکت لازم را داشته باشند می توان علاوه بر این 22 فیلم، فیلم های دیگری نیز برای اکران در مشهد خریداری کرد و ما از این مشارکت استقبال می کنیم.

جدول اکران و زمان فروش بلیت، هنوز نامشخص
 البته این را هم باید گفت که هنوز جدول اکران سینماها و این که آیا هر فیلم جشنواره بیش از 3 اکران خواهد داشت یا نه، مشخص نیست و علاقه مندان منتظر نهایی شدن آن هستند. آسیب بزرگی که این نامشخص بودن با خود دارد، امکان پذیرنبودن  پیش فروش بلیت ها روی سایت سینماتیکت است و سینمادوستان را مستاصل می کند. با وجود آن که دبیر جشنواره، تنها مرجع فروش اینترنتی بلیت های جشنواره مشهد را سایت «سینماتیکت»، آن هم به صورت بلیت های تکی برای هر فیلم، اعلام کرده اما بلاتکلیف بودن علاقه مندان در اطلاع از زمان دقیق باز شدن سایت و امکان خرید بلیت، قطعا برایشان آزاردهنده است.

اکران کدام فیلم ها قطعی است؟
بر اساس اعلام دبیرخانه جشنواره فیلم فجر مشهد، فعلا اکران این 22 فیلم جشنواره در مشهد قطعی است : «پالتو شتری، سرخ پوست، آشفته‌گی، بیست و سه نفر، تیغ و ترمه، حمال طلا، درخونگاه، قسم، خون خدا، دیدن این فیلم جرم است، ماجرای نیمروز 2، غلامرضا تختی، سال دوم دانشکده من، شبی که ماه کامل شد، سمفونی نهم، ناگهان درخت، جمشیدیه، وکیل مدافع، طلا، جان‌دار، ایده اصلی و معکوس». آثاری که در بین آن ها نام های قابل توجهی به چشم می خورد و می تواند رضایت مخاطبان را جلب کند. البته اعلام اسامی این فیلم ها تناقضی را هم با صحبت های قبلی دبیر جشنواره ایجاد کرد، چرا که محمدی وعده داده بود 22 فیلم بخش سودای سیمرغ جشنواره در مشهد اکران شود اما در فهرست اولیه، 17 فیلم بخش سودای سیمرغ و 5 فیلم بخش نگاه نو جشنواره به چشم می خورد.

و اما غایب بزرگ
اما باید از یک نقطه ضعف فهرست فعلی فیلم های جشنواره فجر مشهد هم سخن گفت و آن جای خالی «متری شش و نیم» به کارگردانی سعید روستایی است. اثری که گفته می شود یکی از آثار قابل توجه جشنواره امسال خواهد بود و احتمالا مورد استقبال مردم و داوران قرار خواهد گرفت. در کنار آن، «بنفشه آفریقایی»، «قصر شیرین»، «مردی بدون سایه» و «مسخره باز»، چهار اثر دیگر بخش سودای سیمرغ نیز در فهرست اولیه جشنواره مشهد وجود دارد. ضمن آن که به نظر می رسد اثری مانند «زهر مار» جواد رضویان به عنوان یک اثر کمدی هم می تواند انتخاب خوبی از میان آثار بخش هنر و تجربه باشد که اکران آن در مشهد مورد استقبال مردم قرار بگیرد و بازخورد خوبی در ایجاد نشاط اجتماعی داشته باشد.

3 روز تا آغاز
با شرایط موجود، به نظر می رسد شهرداری مشهد و سینماداران، فرصت خوبی دارند که بتوانند با افزایش تعداد فیلم های جشنواره ، در این زمینه رکورد شکنی کنند و بر شور و حال سینمایی مردم مشهد در دهه فجر بیفزایند. حالا فقط سه روز تا شروع جشنواره زمان باقی مانده و قرار است اکران فیلم ها از جمعه 12 بهمن آغاز شود، باید منتظر مشارکت شهرداری و سینماداران مشهد بود تا از این فرصت استفاده کنند و اتفاقی تازه و خاطره انگیز را برای  علاقه مندان به سینما در مشهد رقم بزنند.نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic