از نگاه رسانه ها/ شهرآرا آنلاین: مسئولان شهری از حمایت مستقیم شهرداری از جشنواره فیلم فجر مشهد می‌گویند

   |  پنجشنبه 18 بهمن 1397
align=bottom
فجر مشهد، سکانس چهارم،  در چهارمین روز شانزدهمین جشنواره فیلم فجر، پردیس سینمایی گلشن، ٣ فیلم «مردی بدون سایه»، «شبی که ماه کامل شد» و «وکیل مدافع» را به‌روی پرده برد.  شهرآرا آنلاین - در این بین فیلم «شبی که ماه کامل شد» به کارگردانی نرگس آبیار با استقبال خوب تماشاگران روبه‌رو شد؛ به طوری که در راهروها نیز برای تماشاگران صندلی‌هایی در نظر گرفته شده‌بود. «شبی که ماه کامل شد» ...
... روایت‌گر ماجرای واقعی عبدالمالکی ریگی و برادرش است و در ایران و پاکستان و بنگلادش فیلم‌برداری شده‌است. این فیلم با وجود آنکه روایت داستانش بیش از ٢ ساعت به طول انجامید اما تماشاگران را دلزده و خسته نکرد. حتی در دقایق میانی فیلم که برای چند دقیقه صدا و تصویر فیلم ناهماهنگ شد، همچنان مخاطبان با علاقه فیلم را دنبال می‌کردند. در این سانس، احسان اصولی رئیس کمیسیون فرهنگی شواری شهر، محمدرضا حیدری رئیس شورای شهر و رضا خواجه نائینی معاون اقتصادی شهردار نیز همراه با مردم به تماشای جدیدترین ساخته نرگس آبیار نشستند.
 

﷯ مسئولان شهری در گلشن

بعد از پایان فیلم، محمدرضا حیدری در گفت‌وگویی با شهرآرا نظرش درباره فیلم شبی که ماه کامل شد را این‌گونه بیان کرد: فیلم بخشی از شرایطی را که در منطقه سیستان و بلوچستان و تهدیداتی که جمهوری اسلامی و شهروندان ما با آن روبه‌رو هستند، به تصویر کشیده و به نوعی تصور بسته، منجمد و رویکرد تکفیری را که در آن مناطق حاکم است، نمایش داده‌است. از نظر حیدری فیلم شبی که ماه کامل شد توانسته‌است تقریبا تفکر تکفیری و نوع عمل‌ را در مواجهه با مردم و به ویژه افراد بی‌گناه به نحو مطلوبی به تصویر بکشد. رئیس شورای شهر مشهد که روز دوشنبه چهارمین فیلمش را در جشنواره به تماشا نشسته‌بود، با اشاره به توزیع جغرافیایی خوب در مناطق مختلف و استقبال پرشور مردم، روند اجرایی جشنواره شانزدهم را خوب دانست: «ما در برگزاری جشنواره تا آنجا که در توان شورا و مدیریت شهری بوده‌است، کمک کرده‌ایم و امیدوارم بعد از پایان جشنواره این فیلم‌ها امکان اکران داشته‌باشند و مردم نیز استقبال کنند.»

رضا خواجه نائینی، معاون اقتصادی شهردار نیز در حاشیه اکران فیلم شبی که ماه کامل شد، درباره فعایت‌های شهرداری در حوزه سینما گفت: شهرداری در بحث سینماها سعی کرده‌است پروژه‌های ساختمانی و مجتمع‌های تجاری را به سمتی ببرد که به موضوعات فرهنگی بپردازند. به گفته او سیاست شهرداری بر این اساس است که با ارائه مشوق‌ها و ارائه تخفیفات، پروژه‌ها را با مسائل فرهنگی، ورزشی و سایر زمینه‌ها ترکیب کند.

 

﷯ تمام توان شورا برای برگزاری بهتر جشنواره فجر

«امسال موفق شدیم حامی ٨ فیلم به طور مستقیم شویم؛ ضمن اینکه یک دور کامل تکرار این فیلم‌ها را نیز شهرداری عهده‌دار شد تا امسال همه ٢٢ فیلم جشنواره را در مشهد داشته‌باشیم.» رئیس کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر با بیان این مطلب از حمایت شهرداری و شورای شهر از جشنواره فیلم فجر در مشهد سخن گفت و هدف از آن را بهره‌مند‌شدن مردم از فیلم‌های جشنواره فجر دانست. احسان اصولی که شب گذشته برای تماشای فیلم شبی که ماه کامل شد به پردیس سینمایی گلشن آمده‌بود، این فیلم را از آن جهت که زوایای پنهان اتفاقی واقعی را به تصویر کشیده‌بود، جذاب دانست. هرچند که به نظر او بار خشونت آن زیاد بود. اصولی که تاکنون پردیس‌های سینمایی اطلس، ویلاژتوریست و گلشن را برای دیدن فیلم‌ها انتخاب کرده، می‌گوید: فضای این سینماها به گونه‌ای طراحی شده که با ذائقه شهروندان هماهنگ باشد. به گفته او این پردیس‌ها موجب شده امروز اقشار مختلف مردم در نقاط مختلف شهر بتوانند به راحتی از سینما استفاده کنند و این اتفاق خوبی در شهر مشهد است.

 

﷯ شبی پرشور در اطلس

چهارمین روز از شانزدهمین جشنواره‌ فیلم فجر مشهد در پردیس سینمایی اطلس در حالی آغاز به کار کرد که نعمت ‌الهی سرتاسر زمین را سفیدپوش کرده‌بود؛ با این حال و با وجود برودت هوا، سالن‌های این پردیس همانند شب‌های قبل، مملو از جمعیت و گرما و شوق فراوان برای دیدن فیلم‌های جشنواره بود. چهارمین روز جشنواره در این پردیس، روز پرشوری را سپری کرد و فیلم‌های مشخص‌شده در سانس مربوط به خود با استقبال بسیاری از سوی مخاطبان به اکران درآمدند. فیلم اول این روز، «آشفتگی» اثر فریدون جیرانی در دو سانس ١۵:٣٠ و ١٧:٣٠ در ٣ سالن اکران شد که با نظرات ضدو نقیضی از سوی تماشاگران مواجه شد.

ساعت ١٩ به روال شب‌های پیشین، ویژه‌برنامه‌ طعم نقد در این سینما برگزار شد و پیام دارابی، مدیرداخلی سینما اطلس در این برنامه با بیان اینکه رویکرد مخاطب‌سالار باعث ایجاد فضای استاندارد و باکیفیت مطلوب و ایده‌آل برای مخاطبان سینما می‌شود، گفت: «رضایتمندی کامل مخاطبان از این نوع پردیس‌های سینمایی، موجب ایجاد انگیزه برای فیلم‌سازها و سرمایه‌گذاران نیز می‌گردد؛ چرا که می‌بینند فیلم‌‌‌های آنان در فضایی به اکران درخواهد آمد که از بالاترین سطح امکانات فرهنگی، تفریحی برخوردار است و بدون‌شک با استقبال مخاطبان روبه‌رو خواهدشد.» پیام دارابی در ادامه از تأثیر پردیس اطلس بر سینماهای دیگر شهر مشهد ابراز خرسندی کرد و ادامه‌ این مسیر را پیشرفت چشم‌گیر در مقوله‌ فرهنگ سینمارفتن و کیفیت تماشای فیلم‌ها قلمداد کرد. چهارمین روز جشنواره در این پردیس سینمایی با اکران دو فیلم «پالتو شتری» به کارگردانی مهدی علی میرزایی و «وکیل مدافع» به کارگردانی مشترک سلما بابایی و ونداد دوشن در دو سانس ٢٠:٠٠ و ٢٢:٣٠ به کار خود پایان داد.

 

﷯ با مردم در سینما اطلس 

تا چهارمین روز از شانزدهمین فیلم فجر مشهد در پردیس سینمایی اطلس فیلم‌های ۲۲نفر، سمفونی نهم، ماجرای نیمروز۲(رد خون)، مردی بدون سایه، ناگهان درخت، سرخ‌پوست، جمشیدیه، آشفتگی، پالتوشتری، وکیل مدافع، متری شیش‌ونیم، قصرشیرین و سال دوم دانشکده من اکران و موردتوجه مخاطبان این سینما قرار گرفت.

دراین‌میان فیلم‌های سرخ‌پوست و رد خون و متری شیش‌ونیم و ۲۳ نفر در مصاحبه‌های انجام‌شده با مردم در پردیس سینمایی اطلس بیشتر از دیگرفیلم‌های تابه‌اینجا اکران‌شده، مورد تشویق و توجه قرار گرفته‌اند. بیشتر مخاطبان فیلم سرخ‌پوست را فیلمی زیبا و بی‌آلایش می‌دانستند که حال‌وهوای خوبی برای امروز سینمای ایران دارد، همچنین نظر مردم هنگام خروج از سالن درباره فیلم متری شیش‌ونیم، این فیلم را فیلمی می‌دانستند که مضمون و محتوای آن معضلات اجتماعی را بیان می‌کند که بی‌ارتباط با فیلم قبلی سعید روستایی (ابدویک‌روز) نیست، سعید روستایی را کارگردانی دغدغه‌مند بیان می‌کردند که از اجتماع ایران می‌تواند تصویر واقعی و حقیقی را ارائه دهد. مخاطبان، فیلم ماجرای نیمروز۲ (رد خون) را نیز در پردیس اطلس، جذاب بیان می‌کردند که در حال‌وهوای همان ماجرای نیمروز سابق است. در میان دیدگاه‌های مخاطبان بازیگران آقا: نوید محمدزاده، پیمان معادی و هادی حجازی‌فر و بازیگران خانم: پریناز ایزدیار و ساره بیات تا چهارمین روز از جشنواره بیش از دیگربازیگران موردتوجه قرار گرفته اند.

 

﷯ مهمان ویژه سینما هویزه

سینما هویزه در چهارمین روز جشنواره در حالی مثل هر روز آماده اکران فیلم‌های فجر بود که وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی کشور سرزده به سینما آمد و مهمان ویژه آنجا شد. سیدعباس صالحی شریعتی، پا به محلی گذاشته‌بود که خاطرات کودکی‌اش را زنده می‌کرد و حالا در مقام وزارت می‌دید که این سینما همچنان قلب تپنده سینمای شهر است. مردم پس از رفتن وزیر، به سالن شماره یک رفتند تا «ماجرای نیم‌روز٢» را تماشا کنند. «زهر‌مار» دومین فیلم جشنواره فجر سینما هویزه بود که در همان سالن اکران شد و پس از آن «درخونگاه» و «سال دوم دانشگاه من» به ترتیب در چهارمین روز جشنواره شانزدهم به‌روی پرده رفتند.

 

﷯ روز خوب سیمرغ

چهارمین روز از جشنواره فیلم فجر مشهد که جعفر مروارید، مدیرکل اداره فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز ساعاتی را با مردم به تماشای فیلم‌ها نشست، با اکران ٣ فیلم جذاب در سینما سیمرغ همراه بود. روز دوشنبه ١۵ بهمن‌ماه «قصر شیرین» رضا میرکریمی، «بیست و سه نفر» مهدی جعفری و «سرخ‌پوست» نیما جاویدی در سالن ۵ سینما سیمرغ اکران شدند؛ ٣ فیلمی که هر ٣ بین ١٠ فیلم برتر آرای مردمی قرار دارند و در این سینما نیز با استقبال مخاطبان مواجه شدند.

هرچند که بارش اولین برف در مشهد، رسیدن به سینما را برای علاقه‌مندان سخت کرده‌بود، با این وجود اکثریت افرادی که بلیت ساعت ١٧:٣٠ سینما سیمرغ را در دست داشتند، پیش از آغاز اکران در سینما حضور داشتند. در این سانس، فیلم قصر شیرین رضا کریمی با بازی حامد بهداد روی پرده رفت. همراه شدن حامد بهداد با دو کودک و رد و بدل شدن دیالوگ‌های بین آن‌ها تماشاگران حاضر در سالن را آن‌چنان با خود همراه کرد که با پایان زمان نود دقیقه‌ای فیلم، کم‌تر کسی عجله‌ای برای ترک سالن داشت و از میان صحبت‌های تماشاگران آنچه به گوش می‌رسید، رضایتمندی از جدیدترین ساخته میرکریمی بود.

«بیست و سه نفر» مهدی جعفری و «سرخ‌پوست» نیما جاویدی نیز دیگر فیلم‌های روز چهارم جشنواره در سینما سیمرغ بودند.

 

﷯ آنچه امروز در سینماها می‌گذرد

امروز ۴ فیلم «شبی که ماه کامل شد»، «جان‌دار»، «خون خدا» و «تیغ و ترمه» به ترتیب از ساعت ١۵ تا ٢٢:٣٠ روی پرده سینما هویزه می‌روند. پردیس سینمایی اطلس، فیلم «متری شش و نیم» را در دو سانس ١۵ و ١٧:٣٠ اکران می‌کند و در دو سانس بعد به ترتیب «معکوس» و «جان‌دار» را نمایش می‌دهد. در سینما سیمرغ، فیلم‌های «ایده اصلی»، «حمال طلا» و «معکوس» به ترتیب روی پرده می‌روند. «جاندار»، «غلامرضا تختی» و «پالتو شتری» ٣ فیلمی هستند که در پردیس سینمای گلشن اکران می‌شوند. همچنین سینما ویلاژ توریست با اکران فیلم‌های «ناگهان درخت»، «متری شش و نیم»، «غلامرضا تختی» و «مردی بدون سایه» میزبان علاقه‌مندان خواهدبود.
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات