از نگاه رسانه ها/ شهرآرا آنلاین نوشت: پایان بدون «متری شیش‌ونیم»، امروز پرونده شانزدهمین جشنواره فیلم فجر بسته می‌شود

   |  پنجشنبه 18 بهمن 1397
align=bottom
پایان بدون «متری شیش‌ونیم»، امروز سینماهای مشهد شب پایانی شانزدهمین جشنواره فیلم فجر را تجربه می‌کنند؛ جشنواره‌ای که بعد از شش روز بدون برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه، پرونده‌اش بسته خواهد شد. هرچند که پیش‌تر جعفر مروارید، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان، در نشست خبری جشنواره شانزدهم از برگزاری مراسم افتتاحیه و اختتامیه خبر داده بود، پیش از آغاز این رویداد سینمایی ...
...  محمدرضا محمدی، دبیر جشنواره، اعلام کرد جشنواره مشهد فقط مراسم اختتامیه خواهد داشت. این موضوع باتوجه‌به جشنواره پرشور امسال خبر خوبی برای سینمادوستان مشهدی محسوب می‌شد؛ چراکه فرصتی بود تا مانند سال‌های گذشته پای برخی سینماگران و برگزیدگان جشنواره سی‌وهفتم به مشهد باز شود اما روز گذشته حجت طباطبایی، قائم‌مقام دبیر جشنواره، در گفت‌وگو با شهرآرا، از لغو مراسم اختتامیه خبر داد و گفت در مشهد مراسم اختتامیه برگزار نخواهد شد.
 

﷯ اکران آخر متری شش‌ونیم در هویزه

در پنجمین روز جشنواره، چهار فیلم «بیست‌وسه نفر»، «متری شش‌ونیم»، «دیدن این فیلم جرم است» و «آشفتگی» روی پرده سینماهویزه رفت که همگی آن‌ها با استقبال خوب تماشاگران مواجه شد. در این بین، سانس١٧:٣٠ سینماهویزه به فیلم «متری شش‌ونیم» سعید روستایی اختصاص داشت. در این سانس علاوه‌بر پر بودن تمام صندلی‌های سینما و صندلی‌هایی که در راهروها برای تماشاگران درنظر گرفته شده بود، مخاطبانی برای تماشای فیلم روی زمین و پله‌های سالن نشسته بودند. بخش زیادی از این استقبال را شاید بتوان ناشی از حواشی ایجادشده برای فیلم و اکران‌ نشدن آن در روز اول جشنواره تهران و پس از آن کنسل شدن نمایش آن در برخی شهرستان‌ها ازجمله سینماسیمرغ مشهد دانست. «علاوه‌بر سیمرغ، این فیلم قرار بود چهارشنبه ١٧بهمن در دو سانس در سینمااطلس و یک سانس در ویلاژتوریست اکران شود که این اکران‌ها نیز لغو شد. در همین راستا سیدحسین سیدی، مدیر بخش استان‌های سی‌وهفتمین دوره جشنواره فیلم فجر، اعلام کرد فیلم سینمایی متری شش‌ونیم از ابتدا در برنامه استان‌ها قرار نداشته و همچنین جمال ساداتیان، تهیه‌کننده فیلم، با نمایش این اثر سینمایی در استان‌ها موافق نبوده‌ است..از این‌رو حجت طباطبایی، رئیس اداره سینمایی و سمعی‌وبصری، در گفت‌وگویی با شهرآرا، از پایان اکران فیلم متری شش‌ونیم در مشهد خبر داد. به این ترتیب فیلم غلام‌رضا تختی جایگزین سانس اول و سرخ‌پوست جایگزین سانس دوم متری شش‌ونیم در اطلس شد و در ویلاژتوریست نیز فیلم جان‌دار روی پرده رفت.

 

﷯ سینماگران در اطلس

هرچه به روزهای پایانی جشنواره فیلم فجر در مشهد نزدیک می‌شویم، نظم و ترتیب و ثبات درخورتوجهی در اکران فیلم‌ها و برنامه‌های جانبی پردیس سینمایی اطلس مشاهده می‌شود. پنجمین روز جشنواره در این پردیس، روز آرامی را سپری کرد و فیلم‌های مشخص‌شده در سانس مربوط به خود و طبق برنامه‌ریزی به اکران درآمدند. فیلم اول این روز، «ایده‌ اصلی»، به کارگردانی آزیتا موگویی در دو سانس١٧ و ١٧:١۵ در دو سالن۴ و یک با حضور کارگردان و دو بازیگر اصلی این فیلم یعنی مریلا زارعی و هانیه توسلی به اکران درآمد که به‌دلیل استقبال تماشاگران، به اکران و سانس ویژه هم رسید. «ایده‌‌اصلی» دومین فیلم آزیتا موگویی در مقام کارگردان است؛ فیلمی که فرم هالیوودی، نوع معرفی شخصیت‌ها، جایگاه دوربین، میزانسن‌ها و قاب‌بندی، روایت چندپاره‌ داستان از چند زاویه، تقطیع زیاد و تدوین سریع، آن را به اثری تبدیل کرده است که اگر با سینمای بدنه‌ هالیوود و فیلم‌های بی‌شمار در این سبک و سیاق آشنا باشید، بسیار مانوس خواهد بود. 

 

﷯ رونق سینمای ایران 

در حاشیه حضور عوامل فیلم ایده اصلی در سینما اطلس فرصتی دست داد تا گپ و گفتی با هانیه توسلی داشته باشیم. او بیان اینکه سینماهایی چون اطلس عاملی بر رونق سینمای ایران است

گفت: بسیار خوشحالم که در شهر مشهد چنین پردیسی با ١١ سالن و ٣ سه سالن وی آی پی فعالیت می‌کند.

«به طور کلی فیلم دیدن به صورت دسته جمعی بسیار لذت بخش است و وقتی در شهرستانی چون مشهد چنین فضایی ایجاد می‌شود قطعا مردم نیز بیشتر برای دیدن فیلم ترغیب می‌شوند.»

این بازیگر سینما و تلویزیون در بخش دیگری از سخنان خود گفت: امروز بسیاری از کشورها فاقد سینما هستند و تنها از فیلم‌های کشورهای اروپایی و امریکایی استفاده می‌کنند اما سینمای ایران با تمام مشکلات، زنده و پویا است و ایرانی‌ها دوست دارند فیلم ایرانی ببنیند که این مهم بسیار با ارزش است.

 

﷯ «قسم» برای آخرین اکران 

در ادامه‌ روز پنجم و پس از اکران مردمی این فیلم و مراسم گپ‌وگفت کوتاه مردم با کارگردان و بازیگرانش، فیلم «قصرشیرین» به کارگردانی رضا میرکریمی در سه سالن به اکران درآمد؛ فیلمی که به نظر بسیاری از مخاطبانش، اثری دلچسب و لطیف از این کارگردان بود که پیش از این با فیلم‌هایی چون «زیر نور ماه» و «یه حبه قند»، محبوبیت خود را بین مخاطبان به اثبات رسانده بود.فیلم بعدی اکران‌شده در پنجمین روز جشنواره، متعلق به آخرین ساخته‌ رسول صدرعاملی، «سال دوم دانشکده من»، بود که در سه سالن و در سانس ٨شب به نمایش درآمد. 

آخرین اثر صدرعاملی، این کارگردان دغدغه‌مند اجتماعی، بازگشت این کارگردان به ژانر محبوبش است که فیلم‌نامه‌ آن را با همکاری پرویز شهبازی نوشته است. در «سال دوم دانشکده من»، صدرعاملی و شهبازی تلاش کرده‌اند به درونی‌ترین لایه‌های شخصیت‌های فیلم نزدیک شوند و تحلیلی اخلاقی از نسل جوان امروز به دست دهند اما در تشریح و تحلیل آن به زبان سینما، خوب عمل نکرده‌اند. آخرین سانس پردیس اطلس در ساعت٢٢:٣٠، اکران فیلم «قسم» به‌کارگردانی محسن تنابنده در سه سالن بود که با استقبال خوبی مواجه شد. تنابنده با ساخت این فیلم، گام بلندی در کارگردانی برداشته است. «قسم» از نظر اجرا، فضاسازی، فیلم‌برداری، مونتاژ و سایر عوامل فنی از استانداردهای مطلوبی برخوردار است.

 

﷯ «طلا» در گلشن

در روز پنجم شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی گلشن، طبق برنامه اعلام‌شده قرار بود تنها سه فیلم «قصرشیرین»، «بیست‌وسه نفر» و «طلا» روی پرده بروند اما باتوجه‌به استقبال تماشاگران از فیلم سرخ‌پوستِ نیما جاویدی، کارگردان مشهدی سینما، دو سانس١۵:٣٠ و ٢٣:۵٩ برای این فیلم درنظر گرفته شد تا جمع اکران‌های پردیس سینمایی گلشن در روز پنجم به پنج نمایش برسد. در این بین از فیلم «طلا» می‌توان به‌عنوان مهم‌ترین فیلم اکران‌شده در این سینما نام برد. «طلا» پیش از این، تنها در یک سانس آن هم در پردیس سینمایی ویلاژتوریست روی پرده رفته بود و اکرانش در سینماگلشن، آخرین اکران این فیلم در جشنواره فیلم فجر مشهد محسوب می‌شد.

«طلا» با بازی نگار جواهریان، هومن سیدی، مهرداد صدیقیان و طناز طباطبایی، روایتگر داستان چند جوان است که می‌خواهند کاروکاسبی برای خود راه بیندازند و در این بین دچار مشکلاتی می‌شوند. این فیلم که در سانس‌های پایانی شب و در ساعت٢٢:٣٠ اکران شد، آن‌چنان که باید مخاطبان حاضر را راضی نکرد و به گفته یکی از تماشاگران، ارزش تا دیروقت ماندن در سینما را نداشت.

حجت طباطبایی، رئیس اداره سینمایی و سمعی‌بصری که در روز پنجم جشنواره در پردیس سینمایی گلشن به تماشای فیلم‌ها نشسته بود، استقبال از جشنواره امسال را به دلیل تبلیغات خوب، فعالیت رسانه‌ها، فیلم‌های جذاب جشنواره از لحاظ محتوایی و ساختاری و اضافه شدن پردیس‌های مدرن در مناطق مختلف شهری، شگفت‌انگیز دانست.او درباره برخی بی‌نظمی‌های جشنواره نیز گفت: ازآنجایی‌که فیلم‌ها قرار است برای اولین‌بار روی پرده بروند، رخ دادن بی‌نظمی‌ها طبیعی است و در بیشتر جشنواره‌ها نیز این اتفاقات رخ می‌دهد.

 

﷯ اکران‌های بامدادی در ویلاژ توریست

سینمای تازه‌تاسیس ویلاژتوریست که چندی قبل از جشنواره فیلم فجر آغاز به کار کرد‌، توانست در ایام برگزاری این رویداد فرهنگی نیز مخاطبان زیادی را با خود همراه کند. این سینما علاوه‌بر ساعت تعیین‌شده در برنامه اکران فیلم فجر مشهد، ساعت بامدادی را نیز برای نمایش فیلم‌ها درنظر گرفته‌ بود که با استقبال مخاطبان مواجه شد.در روز پنجم جشنواره فیلم فجر مشهد، پردیس سینمایی ویلاژتوریست علاوه بر اکران فیلم‌های «خون خدا»، «سرخ‌پوست»، «بیست‌وسه نفر» و «ایده اصلی» در دو سالن خود با حضور مسئولان شهری به‌طور رسمی افتتاح شد. در این مراسم افشین تحفه‌گر، معاون فرهنگی‌ومطبوعاتی و محمدرضا محمدی، معاون هنری و سینمایی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی و همچنین سیدحسن حسینی، فرماندار شهرستان بینالود، حضور داشتند.

 

﷯ فیلم‌های خسته‌کننده در سیمرغ

سینماسیمرغ مشهد در روز پنجم، لحظه‌های هیجان‌انگیزی را پشت‌سر نگذاشت. در این روز در سانس اول فیلم «مردی بدون سایه» علیرضا رئیسیان، ساعت٢٠ فیلم «تیغ‌وترمه» کیومرث پوراحمد و در سانس٢٢:٣٠ «خون خدا»ی مرتضی علی‌عباس‌میرزایی اکران شدند؛ سه فیلمی که در روزهای برگزاری جشنواره با انتقادهای فراوان مواجه شدند و نه توانستند نظر مخاطبان را جلب کنند و نه نظر منتقدان را.

 

﷯ برنامه روز پایانی جشنواره

روز پنجشنبه در سینماهویزه به ترتیب فیلم‌های «غلام‌رضا تختی»، «ایده اصلی»، «قسم» و «حمال طلا» اکران خواهد شد. سینمااطلس «زهرمار» را در دو سانس ابتدایی و بعد از آن «شبی که ماه کامل شد» و «ایده اصلی» را نمایش خواهد داد. «جاندار»، «درخونگاه» و «غلام‌رضا تختی» در سیمرغ و «سرخ‌پوست»، «ماجرای نیم‌روز٢؛ رد خون» و «ایده اصلی» در گلشن روی پرده خواهند رفت. همچنین سینمای ویلاژتوریست «دیدن این فیلم جرم است»، «سمفونی نهم»، «ماجرای نیمروز٢؛ رد خون» و «زهرمار» را اکران خواهد کرد. 

شهرآرا آنلاین 
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات