• بنر مناسبتی
 • به پایان آمد این دفتر
 • نظرسنجی برترین فیلم
 • پیش فروش اینترنتی بلیت سینماهای منتخب
  به طور رسمی از روز دوشنبه چهاردهم بهمن
  در سایت سینماتیکت آغاز شده است
  به صفحات اختصاصی سینماهای میزبان
  در سایت سینماتیکت یا اپلیکیشن آن مراجعه فرمایید
 • در یک نگاه
 • فهرست فیلمهای هفدهمین جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد
 • تلگرام

شهرآرا اعلام کرد: به دنبال بازتاب اعتراض سینماگران، جشنواره فیلم فجر مشهد در سینما هویزه برگزار می‌شود

   |  دوشنبه 14 بهمن 1392

یازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد از شنبه این هفته 12بهمن‌ با اکران سه فیلم مستند «برای گونگادین بهشتی نیست»، «لطفا بوق نزنید» و «در پناه بلوط» در فرهنگ‌سرای رسانه مشهد به‌طور رسمی کارش را آغاز کرد و در روزهای آینده، با اکران فیلم‌های سینمایی سی‌و‌دومین جشنواره فیلم فجر، یازدهمین دوره این رویداد هنری در مشهد وارد فاز تازه ای می‌شود. یازدهمین جشنواره فیلم فجر در مشهد درحالی آغاز شده است که تا همین دو ماه پیش برگزارشدنش در ‌هاله‌ای از ابهام قرار داشت، به‌طوری‌که مسئولان از کمبود اعتبارات برای برگزاری این رویداد معتبر هنری در مشهد خبر داده بودند. البته برگزاری این جشنواره در مشهد فقط به موضوع کمبود اعتبارات محدود نشد و مسئولان ارشاد عنوان کردند که امسال محدودیت‌هایی نیز از سوی دبیرخانه جشنواره در تهران برای برگزاری این رویداد در شهرستان‌ها ایجاد شده است که از آن جمله می‌توان به اکران فیلم‌های جشنواره فجر در یک سالن سینما اشاره کرد. در سال‌های گذشته و در روزهای برگزاری جشنواره فیلم فجر مشهد (که همواره با استقبال پرشور مردم روبه‌رو شده است)، سینماهای شهرمان فیلم‌های این جشنواره را اکران می‌کردند، اما امسال براساس آنچه در ابتدا مسئولان ارشاد استان اعلام کردند، فیلم‌های یازدهمین جشنواره فیلم فجر فقط در سالن سینمایی «شهید ابراهیم اصغرزاده» اکران می‌شود....

جشنواره فیلم فجر مشهد که امسال با اما و اگرهای فراوانی روبه‌رو شد، پس از قطعی‌شدن برگزاری آن نیز خالی از حاشیه نبود، به‌طوری‌که انتشار خبر اکران20 فیلم سینمایی این جشنواره در سال شهید اصغرزاده با واکنش منفی سینماگران و کارشناسان همراه شد.
این درحالی بود که مدیر‌کل ارشاد استان نیز به‌طور تلویحی با عذرخواهی از شرایط به‌وجود آمده از برآورده‌نشدن انتظار اهالی سینما و علاقه‌مندان به این حوزه در یازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد گفته بود.
سید‌سعید سرابی اظهار کرده بود که «‌با وجود تفاوت در جشنواره امسال، اما کاهش سینماهای اکران‌کننده فیلم‌ها در مشهد موجب شده است نتوانیم انتظار اهالی سینما و علاقه‌مندان به این حوزه را برآورده کنیم.»
در این میان جمعی از هنرمندان و سینماگران برجسته مشهدی نیز در گفتگو با شهرآرا، نظرات خود را در‌باره مناسب نبودن سالن شهید اصغرزاده برای اکران فیلم‌های جشنواره فجر مطرح کردند.
با انتشار گزارش «‌بی‌توجهی به امکانات سینمایی مشهد» که در دهم بهمن‌1392 در همین صفحه منتشر شد، دامنه واکنش‌های هنرمندان و سینماگران درباره برگزاری یازدهمین جشنواره فیلم فجر در سالن سینمایی شهید اصغرزاده گسترده‌تر شد، به‌طوری‌که تعداد دیگری از سینماگران مشهدی نیز در گفتگو با رسانه‌های خبری شهرمان اعتراضشان را درباره برگزاری یازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در سالن سینمایی شهید اصغرزاده عنوان کردند.
به نظر سینماگران مشهدی، سالن سینمایی شهید اصغر زاده از نظر فنی مناسب اکران فیلم نیست.
پس از اعتراض گسترده سینماگران، خبرهای غیر‌رسمی مبنی بر تغییر سالن اکران‌کننده فیلم‌های جشنواره فجر مشهد شنیده شد و از پردیس سینمایی«هویزه» مشهد که یکی از مجهزترین سینماهای کشورمان به شمار می‌رود، به‌عنوان گزینه اصلی اکران فیلم‌های جشنواره فجر نام برده شد.
خبرنگار ما برای صحت و سقم این خبر به سراغ مسئولان برگزار‌کننده این جشنواره رفت. اگرچه بنابر اظهار مسئول روابط عمومی اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان‌رضوی، اکران فیلم‌های فجر در سینما هویزه هنوز قطعی نیست، اما عنوان شد که احتمالا جشنواره امسال در دو سینما برگزار خواهد شد و به احتمال زیاد پردیس سینمایی هویزه و سالن سینمایی شهید ابراهیم اصغر‌زاده فیلم‌های سینمایی یازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد را اکران می‌کنند.
یک منبع آگاه نیز در گفتگو با شهرآرا،از قطعی‌بودن اکران فیلم‌های یازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در پردیس سینمایی هویزه خبر داد.
معاون هنری و سینمایی اداره کل فرهنگ و ارشاد خراسان رضوی نیز روز گذشته در گفتگو با خبرگزاری ایسنا تلویحا از قطعی بودن اکران فیلم های سینمایی جشنواره فیلم فجر در پردیس سینمایی هویزه خبر داده بود.
اگر چه تا لحظه تهیه و تنظیم این خبر، اکران فیلم‌های یازدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در سینما هویزه و سالن سینمایی شهید اصغر‌زاده به طور رسمی تایید نشده است ، اما به احتمال زیاد در نشست خبری این رویداد سینمایی که امروز در اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی برگزار می شود، تکلیف نهایی اکران فیلم‌های سینمایی این جشنواره در مشهد قطعی می‌شود.
به هر حال تغییر محل اکران فیلم های جشنواره فیلم فجر مشهد بیانگر این موضوع است که برگزارکنندگان این رویداد معتبر سینمایی در مشهد توجه ویژه ای به مطالبات سینماگران و علاقه مندان به هنر سینما دارند و اگر چه اما و اگرهایی در برگزاری این جشنواره معتبر در مشهد وجود داشت، امیدواریم امسال یکی از بهترین دوره‌های این رویداد سینمایی را در مشهد شاهد باشیم. موضوعی که پس از 11سال همچنان به‌عنوان یکی از مطالبات اصلی هنرمندان و سینماگران به شمار می‌رود و درعین حال یکی از مطالبات اصلی مردم هنردوست مشهد نیز هست.
مجید ادیبی 
 • دوشنبه 14 بهمن 1392 11:56 ق.ظ
  با تشکر از مسولین که حرف دل مردم را گوش دادان مسولین متشکریم
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


در قاب سینماپرس


اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic