شهرآرا آنلاین نوشت: جیرانی از نبود معیار برای انتخاب سینماهای جشنواره فجر می‌گوید: سرانجام نامعلوم سالن سوم

   |  چهارشنبه 26 دی 1397
align=bottom
در فاصله کمتر از 20روز مانده به آغاز شانزدهمین دوره جشنواره فیلم فجر مشهد، هنوز برنامه مشخصی برای برگزاری این رویداد پیش‌بینی نشده است، نه تعداد فیلم‌های این دوره و نام آن‌ها مشخص است و نه تعداد سینماهای برگزارکننده این رویداد اما براساس اعلام دبیرخانه فجر در تهران، شهرستان‌ها می‌توانند بین 11 تا 14فیلم را در دو سالن سینما اکران کنند، از این‌رو بازار شایعات در سایت‌های خبری مشهد برای ....
...انتخاب دو سالن سینما داغ شد تااینکه محمدرضا محمدی، معاون امور هنری و سینمایی اداره‌کل ارشاد خراسان رضوی، از انتخاب دو سینمای هویزه و اطلس به‌عنوان برگزارکننده‌های اصلی این رویداد و رایزنی با تهران برای اضافه کردن سینماسیمرغ مشهد به جشنواره خبر داد؛ خبری که نارضایتی‌ها و سوال‌های پیش‌رو از دلایل انتخاب این سینماها را به‌همراه داشت.
 
تصمیم‌گیری بدون رایزنی

فرزین جیرانی، مدیر پردیس سینمایی گلشن، در گفت‌وگویی با شهرآرا، از وضعیت برگزاری جشنواره فجر ابراز نارضایتی می‌کند و می‌گوید: حدود دو ماه پیش ما جلسه‌ای با معاون هنری و مدیرکل ارشاد خراسان داشتیم. در این جلسه من درخواست کردم پیش از آنکه برنامه‌ریزی صورت گیرد و نام سینما‌ها اعلام شود، جلسه‌ای برای شناسایی ظرفیت‌ها و استفاده از مشورت‌ افرادی که پیشینه‌ای در حوزه جشنواره فجر دارند، با سینماداران برگزار شود. آقای محمدی هم ضرورت این جلسه را تایید کردند اما در عمل اتفاقی رخ نداد. به نظر او، برگزاری جشنواره فیلم فجر ماجرای پیچیده‌ای نیست، مگر آنکه برای آن دیر اقدام شود.

جیرانی به افزایش پردیس‌های سینمایی مشهد، اشاره و تصریح می‌کند: مشهد دیگر مانند قدیم نیست. ما قطب سینمای کشور و تعیین‌کننده درآمد سینماها هستیم، بنابراین می‌توانیم با تهران وارد مذاکره شویم.

او ادامه می‌دهد: مشهد شهر دورافتاده‌ای نیست و بعد از تهران بزرگترین کلان‌شهر ایران است، پس اگر معاونت و حوزه سینمایی قوی‌ای داشته باشیم، نمی‌گذاریم با ما مانند دیگر شهرستان‌ها برخورد شود. در این راستا به‌راحتی می‌توان با تهران وارد مذاکره شد و فیلم‌ها را خریداری کرد.

این مدیر سینمایی ادعا می‌کند مسئولان هنری مشهد به‌درستی با تهران گفت‌وگو نکرده‌اند و دفاعی برای این قضیه انجام نداده‌اند.

او که معتقد است مسئولان به‌جای استفاده از ظرفیت‌ها، سلیقه‌ای رفتار می‌کنند، تصریح می‌کند: این اتفاق خوبی نیست که ما هر روز از زبان مسئولان مختلف، خبر جدیدی درباره جشنواره فجر بشنویم.

 سینماهای انتخاب‌شده و پوشش یک منطقه

جیرانی در بخش دیگری از صحبت‌هایش به پراکندگی سینماها در سطح مشهد اشاره می‌کند و می‌گوید: هویزه، آفریقا و اطلس در یک حوزه منطقه شهری هستند، چطور می‌شود سه سینما در یک منطقه انتخاب شود، بعد سینمایی که در قلب منطقه‌ای فرهنگ‌خیز و پرمخاطب است، انتخاب نشود؟

او ادامه می‌دهد: هویزه سینمای خاطره‌انگیز این شهر است و بحث آن جداست اما اگر بعد از هویزه قرار است سینمایی انتخاب شود، باید با برنامه و تدبیر جلو رفت تا همه ظرفیت‌ها استفاده شود. زمانی که کارگروهی برای این موضوع نداریم و مشورت نمی‌گیریم، اوضاع به‌سمتی می‌رود که هر روز نام یک سینما در خبرگزاری‌ها منتشر می‌شود و کمتر از 20روز مانده تا آغاز جشنواره، هنوز نام فیلم‌ها مشخص نیست.

به گفته جیرانی، مدیران پیشین هنری به وسیله فرمولی که داشتند، توانستند تمام سینماها را در جریان فجر وارد کنند. 

این مدیر سینمایی معتقد است بهترین ظرفیتی که می‌تواند به برگزاری بهتر جشنواره فجر کمک کند، مشورت با سینماداران است.

او در پایان تصریح می‌کند: با این شیوه مطمئن باشید جشنواره فجر به‌خوبی برگزار نمی‌شود و با حواشی‌ مختلفی همراه خواهد شد. در این میان بهترین کاری که برای بهبود اوضاع می‌توان انجام داد، تشکیل ستاد و مشورت گرفتن از کارشناسان است.  

شهرآرا آنلاین - افخمی
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic