فارس نوشت: وقتی موتور جشنواره فیلم فجر از نیمه داغ می‌شود/ استاندار: جشنواره باید سال آینده باشکوه‌تر برگزار شود،/ کاهش آمار با 15 هزار تماشاگر نسبت به سال قبل

   |  جمعه 19 بهمن 1397
پرونده شانزدهمین «جشنواره فیلم فجر تهران» در مشهد در حالی پنج شنبه بسته شد که از یک سو فیلم‌های منتخب از اواسط شروع این جشنواره اکران و سبب داغ شدن این رخداد مهم هنری شد که استاندار خراسان رضوی نوید برگزاری هفدهمین دوره آن را باشکوه‌تر از سال جاری به علاقمندان اعلام کرد. پرونده شانزدهمین جشنواره در حالی پنج شنبه بسته شد که از یک سو فیلم‌های منتخب از اواسط شروع این جشنواره اکران و...
... سبب داغ شدن این رخداد مهم هنری شد که استاندار خراسان رضوی نوید برگزاری هفدهمین دوره آن را باشکوه‌تر از سال جاری به علاقمندان اعلام کرد.

بازهم موضوعات تکراری و سیاه‌نمایی عمده فیلم‌های جشنواره فیلم فجر

بازهم مانند سال‌های گذشته موضوعاتی همچون قتل غیرعمد، دعواهای خانوادگی، بی‌اعصابی برخی از هنرمندانی که همواره نقش شخصیت‌های بی‌اعصاب را بازی می‌کنند، همچنین، بازیگرانی که صرف بلد بودن یک یا چند زبان خارجی و نه به خاطر استعداد بازیگری در فیلم‌ها حضور داشتند و به جای آنکه آنها فیلم‌ها را پیش ببرند، فیلم‌ها آنها را پیش برد، در بیشتر آثار اکران شده وجود داشت و حال سئوالی که در اینجا مطرح می‌شود و از آن می‌گذریم این است که چه زمانی کارگردان و فیلمنامه‌نویسان کشور برای جشنواره تصمیم می‌گیرند تنها هدفشان ساخت یا نگارش فیلمنامه‌ای براساس فیلم‌های برگزیده سال گذشته نباشد!؟

نکته جالب توجه فیلم‌های امسال نیز این بود که برخی از هنرمندان با همان تیپ و فرزند خردسال یا همان نقش پلیسی که در فیلم‌های دیگر داشتند در سایر فیلم‌ها هم بازی کردند!

نکات مثبت جشنواره چه بود؟

اگر با مطالعه مقدمه به سئوالی مبنی بر اینکه نکات مثبت جشنواره چه بود؟، فکر می‌کنید، بهتر است بدانید از حق نگذریم شانزدهمین جشنواره فیلم فجر تهران در مشهد تاریخی شد، زیرا هم برای نخستین بار 34 فیلم در 5 سینما طی یک هفته اکران شد و هم اینکه به گفته مسؤولان مربوطه آمار ارائه شده نشان می‌دهد 35 هزار تماشاگر برای تماشای فیلم‌های جشنواره به 5 سینمای میزبان مراجعه کرده‌اند. (گفتنی است آمار مراجعان سال قبل یعنی پانزدهمین دوره، رقم 50 هزار را نشان می دهد و این بدان معنی است که 15 هزار نفر از مردم مشهد، امکان تماشای فیلم های مورد علاقه خود را در جشنواره شانزدهم نیافته اند!)

بی‌نظمی در اکران فیلم‌ها؛ عمده ضعف جشنواره

هما امامی‌فرد که دو فیلم در سینمایی در منطقه سیدی و یک فیلم را در یکی از سینماهای منطقه آب و برق مشهد تماشا کرده بود در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد می‌گوید: اینکه تعداد فیلم‌ها افزایش یافته خیلی خوب است، اما بی‌نظمی و تاخیر در اکران فیلم‌ها پسندیده نیست و مسؤولان سینماها نیز در پاسخ به علت این مشکل می‌گویند، کد فیلم دیر رسیده است.

محمد عاشوری نیز که شغل آزاد دارد و از فیلم‌های منتخب بیشتر از فیلم‌های دیگر راضی بود، بیان می‌کند: مسؤولان چه فکر خوبی کرده‌اند که سانسی را برای ساعت 22:30 و اکران فیلم‌ها در نظر گرفته‌اند، زیرا من فقط همان ساعت موفق شدم فیلم‌هایی که می‌خواستم را ببینم.

احمد شکورمقدم نیز در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در مشهد نسبت به سخت بودن خرید اینترنتی بلیت گله داشت و بیان می‌کند: با توجه به اینکه سایت سریع بسته می‌شد، اما تنها توانستم بلیت دو فیلم را خریداری کنم.

مهرنوش اکبری نیز که به شدت از افزایش تعداد فیلم‌ها ابراز خرسندی می‌کند، یادآور می‌شود: امیدوارم سال‌های آینده بازیگران و کارگردانان نیز به مشهد بیایند و درباره نقش‌های خود صحبت کنند.

استقبال مردم از جشنواره خوب بود

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی خراسان رضوی با بیان اینکه استقبال مردم از جشنواره خوب بود، بیان می‌کند: نگرانی ما این است که با وجود اینکه امسال 5 سینما میزبان جشنواره بود، اما ممکن است برخی از مردم نتوانند به موقع بلیت خریداری کنند.

جعفر مروارید نسبت به تبلیغات شهری گسترده این جشنواره در مشهد ابراز خرسندی می‌کند و می‌افزاید: این موضوع با کمک سینماداران و شهرداری مشهد صورت گرفت.

این جشنواره در مشهد باید سال آینده باشکوه‌تر برگزار شود

استاندار خراسان رضوی نیز در بازدید از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر مشهد در جمع خبرنگاران با بیان اینکه من فکر می‌کنم بعد از انقلاب کیفیت فیلم‌ها از نظر محتوایی رشد قابل توجهی داشته است، می‌گوید: طی 10 سال اخیر براساس گزارش‌های اعلام شده، اقتصاد سینما رونق پیدا کرده و به همین منظور بخش خصوصی نیز علاقمند شده تعداد سینماها را افزایش دهد.

علیرضا رزم حسینی نسبت به افزایش تعداد سینماها ابراز خرسندی می‌کند و می‌افزاید: خوشبختانه جشنواره فیلم فجر به صورت مستمر برگزار شده است، اما باید این جشنواره در سال‌های آینده باشکوه‌تر برگزار کنیم و برای هدف باید این رخداد فرهنگی را تقویت کنیم.

وی در پاسخ به سئوال خبرنگار فارس مبنی بر اینکه برنامه شما برای تقویت این جشنواره چیست؟، اضافه می‌کند: فعالیت معین‌های اقتصاد مقاومتی در خراسان رضوی آغاز شده، هر کدام از آنها براساس تقسیم‌بندی صورت گرفته فعالیت خود را انجام می‌دهند، اما آنها علاوه بر اینکه باید ماموریت خود را در حوزه توسعه اقتصادی منطقه خود انجام دهند، باید استعدادهای هنری شناسایی و شرایط آموزش آنها فراهم کنند.

استاندار خراسان رضوی به برنامه دیگری نیز اشاره و بیان می‌کند: باید خانه هنرمندان نیز تقویت شده، با کمک هنرمندان شاخص خراسان رضوی از مشارکت مردم برای توسعه اقتصادی، هنری و اجتماعی بهره گرفت.

خبرگزاری فارس 
نفیسه سلیمانیان و یلدا آبان
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.

از نگاه سینما پرس


از نگاه سینماپرس 2اخبار سینمایی کشور
راهنمای خرید اینترنتی بلیت از سایت سینماتیکت

جدول اکران هفدهمین جشنواره «فیلم فجر تهران» در مشهدشبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات